Bugun...
Bizi izleyin:Ytb Başkanı Eren: “Türkistan Dünyasından 500Den Fazla Öğrencimiz Var”

Tarih: 27-08-2021 01:30:00 + -


Avrasya Gençlik Okulu Programı kapsamında düzenlenen “Türk Dünyası Genç Liderler” programında konuşan, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren, “Türkiye ile Türkistan coğrafyasının ve hususinde Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan ile ilişkilerin gelişmesini istiyoruz. Türkistan dünyasından 500’den fazla öğrencimiz var” dedi.


Ytb Başkanı Eren: “Türkistan Dünyasından 500Den Fazla Öğrencimiz Var”

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar(YTB) Başkanı Abdullah Eren, Avrasya Gençlik Okulu Programı kapsamında düzenlenen “Türk Dünyası Genç Liderler Programı” katılımcıları ile bir araya geldi. “Türk Dünyası Genç Liderler Programını” çok önemsediklerini belirten Eren, “26 Ağustos 1071 bundan tam 950 yıl önce Türkler Anadolu coğrafyasına girdiler. Malazgirt’te, Selçuklu orduları ile Bizans orduları savaş yaptı. Alparslan’ın liderliğindeki Selçuklu orduları, Malazgirt Savaşı’nı kazandı. Böylelikle Anadolu’ya Türkler ayak basmış oldu. Türkistan, Türklerin ata yurdu. Bu sene de ata yurdumuzdaki kardeş devletlerimizin bağımsızlıklarının 30. yılı. Bu yüzden ‘Türk Dünyası Genç Liderler Programını’ çok önemsiyoruz. Türkiye ile Türkistan coğrafyasının ve hususinde Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan ile ilişkilerin gelişmesini istiyoruz. Türkiye ile Azerbaycan’ın ilişkileri son yıllarda çok büyük bir ivme kazandı. Karabağ zaferiyle de ayrı bir noktaya taşındı. Biz bu ilişkilerin Türkistan coğrafyasında da artık ikinci 30 yılda ayrı bir seviyeye erişmesini istiyoruz. Kırgızistan bizim ata yurdumuz. Biz Türkiye ile bu ülkelerin ilişkilerinin gelişmesini istiyoruz. O yüzden Türkistan dünyasından 500’den fazla öğrencimiz var. Kırım Tatarlarından Ahıska Türklerine, Kafkaslar’dan Balkan Türklerine kadar burslar veriyoruz. İstiyoruz ki bu programlarla dünyanın farklı yerlerindeki Türk gençleri, birbirini tanısın. Önümüzdeki yıllarda Balkan Gençlik Okulu ile Avrasya Gençlik Okulu’muzu da birleştirmeyi düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Türk Dünyası Çevrim içi Medya Eğitim” programını yaptıklarını ifade eden Eren, “Daha önce Avrasya Yaz Okulu’muzu gerçekleştirmiştik. 2019’da Cengiz Aytmatov’un izinde kültür projesini düzenledik. Kazakistan’da yaşayan Uygurların somut olmayan kültürel mirasına ilişkin bir çalışma yaptık. ‘Türk Dünyası Çevrimiçi Medya Eğitim’ programını yaptık. Covid’le mücadelede ‘Türk Dünyası Eğitim’ programını düzenledik. Bu programda Türkiye’deki iyi doktorlarımız videolardan ameliyat yaparak Türk dünyasındaki farklı branşlardaki doktorlarımıza uygulamalı olarak eğitim verdiler. Türk Dünyası Tıp Öğrencileri Çalıştayı’nı gerçekleştirdik. Türkçe ve Özbekçe pratik ve teorik tercüme eğitimini gerçekleştirdik. Özbekistan’daki Türkoloji Fakülteleri’nde farklı alanlarda desteklerimiz devam ediyor. İnşallah önümüzdeki yıl Avrasya Gençlik okulumuzu online yerine yüz yüze de yapmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.
Kaynak: İHA

Bu haber 234 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ANKARA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
107 Okunma
103 Okunma
102 Okunma
100 Okunma
95 Okunma
92 Okunma
92 Okunma
89 Okunma
85 Okunma
83 Okunma
82 Okunma
81 Okunma
610 Okunma
446 Okunma
333 Okunma
301 Okunma
290 Okunma
270 Okunma
266 Okunma
261 Okunma
248 Okunma
245 Okunma
232 Okunma
228 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Atatürk
  Atatürk
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI