Bugun...
Bizi izleyin:Türkiyede İlk Defa Sibirya Suçulluğu Görüldü

Tarih: 19-10-2021 15:30:00 + -


Hatay’ın Samandağ ilçesindeki "Mahalli Öneme Haiz Sulak Alan" olarak tescil edilen, göçmen kuşların güneydeki sığınağı Milleyha Sulak Alanı’nda Sibirya suçulluğu görüntülendi.


Türkiyede İlk Defa Sibirya Suçulluğu Görüldü

Kuş Gözlemcisi Emin Yoğurtcuoğlu tarafından Milleyha Sulak Alanı’nda görüntülenen Sibirya suçulluğu, alanın 288’nci kuş türü olarak kayıtlara geçti.

Sibirya suçulluğunun, Türkiye’deki yaygın olan suçulluklarına ve orman suçulluğuna çok benzediğini belirten Yoğurtcuoğlu, "Onlara nazaran çok ince farklarla ayırt ediliyor. Bu sebepten ötürü ülkemizden çok az sayıda geçtiğini düşündüğümüz bu kuş türünün hiç kaydı yoktu. İnsanlar sürekli “biz bu kuşu gördük, burada çok var” diyor. Sebebi ise bu ince ayrım noktalarını bilmemelerinden kaynaklanıyor. Ülkemizde üç tür su çulluğu ve bir orman çulluğu türü yaşıyor. Tarif etmem gerekirse yaygın ve her yerde görülen su çulluğunun kanat altında ve kanat firar hattında beyazı olur. Sibirya suçulluğunun ise kanat altı tamamen çizgili ve firar hattında beyaz belirgin değildir. Gene orman çulluğu ya da büyük su çulluğu ile karıştıran olabilir ama onlar değil. Meraklı olanlar Sibirya suçulluğu yerine Latince ismi Galinuga stenura diye internetten ararlarsa bizim bulduğumuz kuşla ilgili bilgilere ulaşabilirler” dedi.

Bu yeni tür ile Türkiye’de toplamda 490’dan fazla farklı kuş türünün kayıt altına alındığını, artık 500’e adım adım yaklaşıldığını ve bunun bütün dünyadaki kuş gözlemcileri arasında büyük heyecana yol açtığını ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde bir başka yeni kuş türü olan Kara Taşkuşu’nun Milleyha’da kayıt altına alındığını hatırlatan Yoğurtçuoğlu, Mileyha’nın Türkiye’nin yeni Manyas Kuş Cenneti olduğunu ve kıymetinin bilinmesi gerektiğini söyledi.

Ekosistemleri ve kuş cennetlerini “şurası korunsun, buraya otel yapalım” diyerek ayrım yaparak koruyamayacaklarını, sulak alan ilan edilen bölgenin asıl korunması gereken alanın sadece 3’te 1’ini kapsadığını ifade eden Yoğurtçuoğlu, "Milleyha Sulak Alanı ve sahili sadece 2021 içinde Türkiye için birçok yeni kuş türü çıkardı. Ocak ayından beri burayı düzenli takip ediyorum ve gerçekten vaha gibi bir yer. Kuşlar, Hatay’daki Amik Gölü kurutulduğu için gidecek başka yer bulmakta zorlanıyor. Hatay, dünyanın en önemli kuş göçü yollarından birine sahip. Bu geleneksel rotada göç eden kuşlar, Milleyha’yı bu yüzden tercih ediyor. Ancak içimiz acıyarak 60’larda Amik Gölü’ne yapılanın şu an Milleyha’da yapıldığını izliyoruz. Onlarca sene geçmiş ancak hiç ders almamışız. Bölgenin korunması ve kuş cennetine dönüştürülmesi bölgeye yapılması düşünülen imar planından daha fazla katkı sağlayacak. Hem Samandağ halkı hem de Hatay halkı için yeni iş fırsatları sunabilecek bu alanın potansiyeline uygun planlara ihtiyacı var. Dünyanın her yerinden insanı çekebilecek bu alan umarım korunur ve Kara Taşkuşu gibi, Sibirya suçulluğu gibi ve onlarca farklı nadir türün durak noktası olmaya devam eder. Bu bizim insanlık olarak doğaya olan borcumuz. Yoksa uçan kuşun ahı hem bizden hem çocuklarımızdan ağır ağır çıkar" diye konuştu.
Kaynak: İHA

Bu haber 75 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER HATAY Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
86 Okunma
48 Okunma
45 Okunma
38 Okunma
36 Okunma
34 Okunma
30 Okunma
29 Okunma
11 Okunma
8 Okunma
8 Okunma
8 Okunma
156 Okunma
147 Okunma
127 Okunma
113 Okunma
103 Okunma
101 Okunma
101 Okunma
98 Okunma
96 Okunma
96 Okunma
96 Okunma
95 Okunma
331 Okunma
322 Okunma
283 Okunma
223 Okunma
203 Okunma
203 Okunma
200 Okunma
196 Okunma
193 Okunma
185 Okunma
166 Okunma
163 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Atatürk
  Atatürk
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI