Bugun...
Bizi izleyin:Kagemden Anne-Babalara Bugünün Dünyasında Ebeveyn Olmak Semineri

Tarih: 06-12-2021 10:30:00 + -


Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (TDV KAGEM), anne-babalar için “Bugünün Dünyasında Ebeveyn Olmak” başlıklı bir seminer serisi başlattı.


Kagemden Anne-Babalara Bugünün Dünyasında Ebeveyn Olmak Semineri

TDV KAGEM, “Bugünün Dünyasında Ebeveyn Olmak” başlığı ile seminer serisi başlattı. Her ay farklı konu ve alanında uzmanların katılımı ile düzenlenecek seminer serisinin ilki, Selçuk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Altıntaş’ın konuk olduğu “İnanç Akımları ve Maneviyat Eksikliği” başlığıyla gerçekleştirdi. TDV KAGEM Konferans Salonu’nda düzenlenen seminerde konuşan Altıntaş, "Bugün, ebeveyn ve çocuklarımız arasında bir nesil farklılığı var. Bu sebeple ebeveynlerin bilgi ve birikimlerini artırmaları gerekiyor ve bunu da çocuklarımıza hissettirmeleri gerekiyor. Aileler olarak eğitime ihtiyacımız var. Çünkü çocuğumuzun konuştuğu ve kullandığı dili artık anlamıyoruz. Burada kastettiğim Türkçe değil. Çocuklarımız farklı bir dil konuşuyor, biz farklı bir dil konuşuyoruz. Geleneğin içinden konuşuyoruz. Yani sokaktaki dinden, hayatın içindeki dinden ve bunun gibi konular hakkında da çocuklarımızın sorularına cevap veremiyoruz. Evvela bilgi birikimimizi sürekli yenilemeli ve artırmalıyız" ifadelerini kullandı.

Pandemi sürecinde eğitimin de tamamen uzaktan verilmesiyle birlikte çocukların zorunlu olarak tablet, internet ve akıllı telefonlarla daha çok muhatap olmak zorunda kaldıklarını ve bugün bunların sadece bir ders aracı olmanın ötesine geçtiğini belirten Altıntaş, "Maalesef bu sürecin iyi yürütülmediği ailelerde tüm bilgiler, temiz ve kirli ne varsa ayrıştırılmadan çocuklarımıza ulaştı. Bugün gençler arasında sosyal medyada görülmemek sosyal ölüm gibi algılanmakta. Fakat bunun çözümü teknolojiyi yasaklamak değil, teknolojinin içeriğinden en az çocuklarımız kadar haberdar olmaktan geçer. Çünkü ancak bu şekilde iyi ve kötünün ayrıştırmasını çocuklarımıza onların dilinden anlatabiliriz" diye konuştu.

Yapılan en büyük hatalardan birinin de duygu eğitimi verilmeden inanç eğitimi verilmeye çalışılması olduğunun altını çizen Altıntaş, "Sorunlarımızı artık engelleyici değil, onarıcı bir yöntemle takip edip çocuğumuzla birlikte bir şeylere karar vermemiz gerekiyor. Dolayısıyla otoriter değil rehberlik yapan, onların da görüşlerine saygı duyan yol gösterici anne babalar olmalıyız" dedi.

Programın sonunda katılımcılardan gelen sorular cevaplandırıldı.
Kaynak: İHA

Bu haber 54 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ANKARA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
74 Okunma
60 Okunma
53 Okunma
49 Okunma
48 Okunma
46 Okunma
46 Okunma
42 Okunma
42 Okunma
42 Okunma
42 Okunma
42 Okunma
105 Okunma
101 Okunma
97 Okunma
95 Okunma
93 Okunma
89 Okunma
86 Okunma
83 Okunma
81 Okunma
80 Okunma
79 Okunma
78 Okunma
252 Okunma
236 Okunma
232 Okunma
201 Okunma
190 Okunma
172 Okunma
166 Okunma
155 Okunma
153 Okunma
148 Okunma
147 Okunma
141 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Atatürk
  Atatürk
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI