Bugun...
Bizi izleyin:GÜZELMANSUR: TÜRKİYE’DE AÇLIK SORUNU VAR

Tarih: 22-11-2018 21:24:20 + -


TBMM Genel Kurulu’nda konuşan CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur Türkiye’nin çok derin bir ekonomik krizin içinde olduğunu belirterek bu durumu geçiştirme, görmezden gelme, geçiştirme, üstünü kapatma ihtimalinin olmadığını söyledi.


GÜZELMANSUR: TÜRKİYE’DE AÇLIK SORUNU VAR

OBJEKTİFTÜRKİYE(Haber Merkezi) TBMM Genel Kurulu’nda konuşan CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur Türkiye’nin çok derin bir ekonomik krizin içinde olduğunu belirterek bu durumu geçiştirme, görmezden gelme, geçiştirme, üstünü kapatma ihtimalinin olmadığını söyledi. Ülkenin dört bir yanından gelen kriz sinyallerini aktaran Güzelmansur şunları söyledi: “Her gün konkordato ilan eden firmalara bir yenisi daha ekleniyor. Kamu bankalarında bile kredi daralması kaydediliyor. İnşaat sektöründe batan batana. Yapı ruhsatı verilen bina sayısında yüzde 40'ın üzerinde bir azalma yaşanıyor. Konut satışları düşüyor. Beyaz et sektörü iflas ediyor, kimse umursamıyor. Yılsonuna kadar üretici firmaların yarısının kapanacağı tahmin ediliyor. İşsizlik ordusu gün geçtikçe genişliyor. Asırlık Resmî Gazete'nin kâğıt bölümü kapanıyor, yarım asırlık bir haber ajansı yayın hayatına son veriyor. Elektrik borcu nedeniyle camilerin elektrikleri kesiliyor. İcra dairelerindeki icra iflas dosyalarının sayısı 20 milyona yaklaşıyor. 2018 yılının ilk yarısında protesto edilen senetlerin tutarı yüzde 16 artışla 7 milyar liraya ulaştı. Ekim ayında karşılıksız çek sayısı geçen yıla göre % 103 artışla 94.400 adede, miktarı ise % 161 artışla 4,6 milyara kadar çıktı. Devlet ‘Para yok’ diyerek ihracatçının KDV'lerini ödeyemiyor. Asgari ücretli, asgari ücretin altında maaş alan emekli geçinemiyor ‘Çocuğumun karnını doyuramıyorum’ diye feryat ediyor. Türkiye bir açlık sorunuyla karşı karşıyadır.”

HATAY DUYARSIZLIĞINI İKTİDARIN YÜZÜNE VURDU

Hatay’ın ekonomik sorunlarının Türkiye’nin ekonomik sorunlarından daha derin olduğunu ve 2011 Suriye kriziyle başladığını vurgulayan Güzelmansur iktidarın duyarsızlığına isyan ederek şöyle konuştu:

“Sizler Hatay'ı sınır il olarak gördünüz, sizler Hatay'ı unuttunuz. Teşvikte bile ayrımcılık yapıyorsunuz. Ötekileştiren bu tavrınız yüzünden yatırımcılar Hatay'dan kaçıyor. Tarımsal ihracatta ciddi düşüşler yaşanıyor. Narenciye, zeytin, pamuk üreticisinin, çiftçinin çığlıklarını duymamazlıktan geliyorsunuz. Kırsal kalkınma programlarından dâhi doğru yararlanamıyoruz, görmemezlikten geliyorsunuz. Hatay'da her yer insani yardımlaşma derneği tabelalarıyla dolu ama siz ‘Bu dernekleri araştıralım’ demiyorsunuz. Reyhanlı Barajı yılan hikâyesine döndü. Tarımsal alanları sulama sorununu çözmüyorsunuz. Hastanesi olmayan ilçelerimizde insanlar hastaneye yetişemediği için ölüyor, siz ‘sağlıkta çağ atladık’ diyorsunuz. Hiçbir limanın kabul etmediği ‘angusları İskenderun'da istemiyoruz.’ diyoruz, siz angusları taşıyan yük gemisiyle övünüyorsunuz. ‘Vatandaş aç, geçinemiyor asgari ücretin hakkını verin’ diyoruz, siz "daha az et yiyin" diyorsunuz. Biz "Memleketin sorunlarını konuşalım" diyoruz, siz gündemi değiştirmek için ülkenin kurucu dengeleriyle oynuyorsunuz.”

HZ. MUSA, HABİB-İ NECCAR, BAYEZID-İ BİSTAMİ İLE HATAY’I ANLATTI

Askeri geçiş güzergâhı, mülteci giriş-çıkış kapısı olarak görülen Hatay’ı anlatan Güzelmansur: “Hatay, Hazreti Musa'nın isminin dağlarda nakşettiği, Tanrı'dan aldığı 10 emri koşulsuz ve

kendisi iman yoluyla uygulayan Hazreti Hızır ile Hazreti Musa'yı buluşturan şehirdir. Hatay tek tanrıya inanma çağrısı yapan Habib-i Neccar'ın şehit edildiği, Anadolu'da ilk caminin inşa edildiği, Bayezıd-i Bistami Hazretlerinin zuhur ettiği kenttir. Hatay, dünyanın ilk mağara kilisesi St. Pierre Kilisesi'nin bulunduğu, Haçlı şövalyelerinin kutsal toprakları ele geçirmek için fethedilmez kaleler kurduğu yerdir” dedi.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ SIRALADI

Konuşmasının son bölümünde ülkemizin ve Hatay'ın bu darboğazdan, ekonomik buhrandan çıkması için çözüm önerilerini sıralayan Güzelmansur şunları kaydetti:

“Öncelikle ve acilen rant ekonomisi yerine üretim ekonomisi tercih edilmeli. İki, bölgesel teşvik yerine sektörel teşvik verilmeli. Üç, Kredi Garanti Fonu derhâl tekrar devreye sokulmalı. Dört, ihracatın artması için Orta Doğu'ya erişim kapısı olan Yayladağı Sınır Kapısı derhâl açılmalı.”
Kaynak: objektiftürkiye

Bu haber 890 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER HATAY Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
156 Okunma
154 Okunma
154 Okunma
129 Okunma
115 Okunma
111 Okunma
101 Okunma
80 Okunma
79 Okunma
77 Okunma
74 Okunma
74 Okunma
668 Okunma
551 Okunma
520 Okunma
519 Okunma
505 Okunma
482 Okunma
478 Okunma
467 Okunma
460 Okunma
373 Okunma
336 Okunma
321 Okunma
3205 Okunma
3204 Okunma
3081 Okunma
2950 Okunma
2659 Okunma
2470 Okunma
2410 Okunma
2187 Okunma
2102 Okunma
2016 Okunma
1916 Okunma
1582 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Atatürk
  Atatürk
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI