Bugun...
Bizi izleyin:Gönüllü İtfaiyeciler Göreve Başladı

Tarih: 19-10-2021 14:30:00 + -


Hatay’da Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) projesi kapsamında, belirlenen mahallelerin gönüllü itfaiyecilerine sertifikaları verilip arozözleri teslim edildi.


Gönüllü İtfaiyeciler Göreve Başladı

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, kent merkezi dışında kalan kırsal bölgeler ve ormanlık alanlarda çıkabilecek yangınlara hızlı müdahale etmek için oluşturulan gönüllü itfaiyeci ekipleriyle bir araya geldi.

Qudra 2 Türkiye Koordinatörü Dagmar Blickwede ve UNDP Proje Yetkilisi Seracettin Yüzgülen de programda yer aldı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığında gerçekleşen buluşmada, proje kapsamında belirlenen mahallelerin gönüllü itfaiyecilerine sertifikaları verilip arozözleri teslim edildi.

Çıkan yangınlardan dolayı sadece küresel ısınmayı ve iklim değişikliğini suçlamak doğru olmadığını belirten Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, “Kimi zaman insan eliyle kimi zaman kazayla, kimi zaman da isteyerek yangınlar çıkarılmaktadır. Bu yangınlara Hatay Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri olarak yaklaşık 20-30 dakikaya kadar müdahaleye başlaya biliyordu. Bundan önce Cayizet aracılığıyla onların da desteğiyle bir işe başladık” dedi.

Başkan Savaş konuşmasının devamında, “Müdahale ve itfaiye araçları gelene kadar yangının büyümesini hatta söndürülmesine katkı verecek arkadaşların yetiştirilmesi yani riskli alanlarda ormanlık alanlarda veya itfaiyemize uzak alanlarda, yangın çıkma ihtimali yüksek alanlarda 7 noktada 3 arkadaşımızı eğitmiştik. Bu arkadaşlarımıza tamamen teçhizatlarını vermiştik. Bunu şimdi 19 mahalleyi daha arttırarak 26 mahalle de bizim gönüllü arkadaşlarımızı olacak. Cayizet ortaklığıyla biz Hatay’ın 26 noktasına bizim itfaiye ekiplerimiz yetişene kadar gönüllü itfaiyecilerimizle birlikte müdahale etme imkanı bulacağız” ifadelerini kullandı.

Gönüllü itfaiyeci Zeynep Kandemir ise yaptığı açıklamada, “Biz bu projede çok fazla yangın çıktığı zaman eğitimimizi almadığımız için katılmamız mümkün değildi. İçim içimi yiyerek aslında sürekli birileriyle irtibata geçmeye çalışıyordum. Kimse yangın çıkarmaya kalkmasın. İnsanlarımız çok dikkatli olsun. Özellikle mangal yakarken. Herkes ülkemiz adına yararlı bir şeyler yapabilir. Çocuklarımız için bir dünya bırakmamız gerek ama dünyamız yok oluyor. Lütfen birkaç tane fidan ekerek çocuklarımıza can verelim” diye konuştu.
Kaynak: İHA

Bu haber 87 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER HATAY Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
88 Okunma
49 Okunma
46 Okunma
41 Okunma
37 Okunma
37 Okunma
31 Okunma
30 Okunma
28 Okunma
28 Okunma
28 Okunma
28 Okunma
156 Okunma
147 Okunma
127 Okunma
113 Okunma
103 Okunma
101 Okunma
101 Okunma
98 Okunma
96 Okunma
96 Okunma
96 Okunma
95 Okunma
331 Okunma
322 Okunma
283 Okunma
223 Okunma
203 Okunma
203 Okunma
200 Okunma
196 Okunma
193 Okunma
186 Okunma
166 Okunma
163 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Atatürk
  Atatürk
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI