Bugun...
Bizi izleyin:Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Makedonyada

Tarih: 17-06-2021 00:30:00 + -


Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İslam Dini Birliği Başkanı Şakir Fetahu’yu ziyaret etti


Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Makedonyada

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Bulgaristan temaslarının ardından Kuzey Makedonya’ya geçti. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, İslam Dini Birliği Başkanı Şakir Fetahu’yu ziyaret etti.

Başkan Erbaş, basına kapalı gerçekleşen görüşme sonrası yaptığı açıklamada,

Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan bir heyetle Balkan ülkelerindeki kardeşlerini ziyaret etmek üzere yola çıktıklarını, dün Bulgaristan’ın farklı şehirlerini ziyaret ettiklerini söyledi.

Bugün de Üsküp’te, Kuzey Makedonya İslam Birliğini ziyaret ettiklerini dile getiren Başkan Erbaş, "Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı ve Kuzey Makedonya Dini İdaresi arasında tarihten gelen iş birliği, bugün de gelecekte de devam edecektir" dedi.

Hem din hizmetleri hem de din eğitimi noktasında istişareli çalışacaklarını dile getiren Başkan Erbaş, "Kuran ve Sünnet çizgisinde gençler yetiştirme, camilerimizin mihraplarında, minberlerinde, kürsülerinde vazife yapacak kardeşlerimizin daha nitelikli yetişmesi noktasında karşılıklı iş birliği yapacağız" diye konuştu.

Başkan Erbaş, camilerin şehirlerin kalbi olduğunu ifade ederek, “Müslümanların yaşadığı her yerde olmazsa olmazımızdır camilerimiz. Hem Kuzey Makedonya’da hem Balkanların çeşitli yerlerinde camisi bulunmayan mahallelere, şehirlere, beldelere yeni camiler yapma noktasında, tamire ihtiyacı olan yerlerdeki camilerin tadilatı ve tamiratı noktasında biz Türkiye olarak bu ana kadar yaptığımız gibi bundan sonra da destek olmaya, yardımcı olmaya devam edeceğiz. ifadelerini kullandı.

Hazreti Muhammed’in "Kim dünyada bir mescit inşa ederse, Allah onun benzerini ahirette bir makam olarak ona nasip eyler" şeklindeki müjdesini hatırlatan Başkan Erbaş, "İşte bu müjde doğrultusunda camilerimizi daha da geliştirmek, sayılarını daha da artırmak ve içini mamur etmek, içini mektep ve medrese haline getirmeye çalışmak bizim en önemli vazifelerimizden biridir" şeklinde konuştu.

Başkan Erbaş, Fetahu’nun yakın zaman önce İslam Dini Birliği Başkanlığına seçildiğini hatırlatarak kendisine başarılar diledi.

Kuzey Makedonya İslam Birliği Başkanı Fetahu da Başkan Erbaş’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, geçmişte ve şimdi yaptıkları ile gelecekte yapacakları çalışmalar için Başkan Erbaş’a teşekkür etti.

Daha sonra Mustafa Paşa Camii’ni ziyaret eden Başkan Erbaş, burada Makadonya’da görev yapan din görevlileriyle bir araya geldi.

Başkan Erbaş din görevlilerine tavsiyelerde bulunarak, şu ifadeleri kullandı:

“Dünyevileşmenin hızla ilerlediği çağımızda bir gönle girebilmek, bir gencin, bir çocuğun bir insanın gönlüne Allah sevgisini, Kur’an sevgisinin yerleştirmek hakikaten çok önemli bir vazife. Bu vazifeyi zor zamanlarda yerine getirmek daha da önemli, sizler onu yapıyorsunuz.”

Başkan Erbaş, ayrıca Üsküp’te bulunan tarihi mekanlardan, Murat Paşa Camii, Arasta Camii, Kurşunlu Han, Sulu Han, Kapan Han ve Yiğit Paşa Kültür Merkezi’ni ziyaret etti.

Ayrıca Üsküp Din Hizmetleri Müşavirliğini de ziyaret eden Başkan Erbaş, Din Hizmetleri Müşaviri Mustafa Mestan’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Başkan Erbaş, ayrıca Türkiye Üsküp Büyük Elçisi Hasan Mehmet Sekizkök’le büyükelçilik konutunda bir araya geldi.

Programlarda Başkan Erbaş’a Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı, Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafiz Osman Şahin ve Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mustafa Irmaklı eşlik etti.
Kaynak: İHA

Bu haber 145 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ANKARA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
91 Okunma
69 Okunma
69 Okunma
64 Okunma
61 Okunma
55 Okunma
52 Okunma
49 Okunma
48 Okunma
48 Okunma
47 Okunma
47 Okunma
136 Okunma
131 Okunma
120 Okunma
113 Okunma
112 Okunma
112 Okunma
108 Okunma
108 Okunma
107 Okunma
106 Okunma
103 Okunma
100 Okunma
346 Okunma
306 Okunma
277 Okunma
260 Okunma
258 Okunma
256 Okunma
228 Okunma
206 Okunma
195 Okunma
178 Okunma
171 Okunma
171 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Atatürk
  Atatürk
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI