Bugun...
Bizi izleyin:Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu: “Bugün Adı ‘Türk Devletleri Teşkilatı Olan Tarihi Hizmet Nursultan Nazarbayevin Eseridir”

Tarih: 01-12-2021 18:30:00 + -


Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Kazakistan Cumhuriyeti’nin kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’i Türk Dünyası’nın Aksakal’ı olarak niteleyerek, “Aksakalımızı ne kadar saysak, ne kadar övsek azdır. Milli varlık mücadelesi ile bağımsız Kazakistan Cumhuriyeti’ni kurmuş, bunun yanı sıra güçlü bir Türk Dünyası için de insan üstü bir çaba sarf etmiş ve bugün adı ‘Türk Devletleri Teşkilatı’ olan bu tarihi hizmet de onun eseridir” dedi.


Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu: “Bugün Adı ‘Türk Devletleri Teşkilatı Olan Tarihi Hizmet Nursultan Nazarbayevin Eseridir”

Kazakistan’ın bağımsızlığının 30’uncu yılı ve 1 Aralık Kazakistan Cumhuriyeti Kurucu Cumhurbaşkanı Günü kapsamında Keçiören Necip Fazıl Kısakürek Tiyatro Salonu’nda ‘Elbaşı, Türk Entegrasyonunun Mimari’ konulu konferans düzenlendi. Kazakistan Dostluk Derneği Başkanı Cesurhan Taş’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen konferansta Ankara Kriz ve Siyaset Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol, Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Mesut Emre Karaköse ve Bozok Üniversitesi İİBF Dekanı Prof. Dr. Kürşat Zorlu konuşmacı olarak yer aldı. Konferansa Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı Genel Sekreteri (TÜRKSOY) Düsen Kaseinov, öğrenci ve öğretmenler katıldı.

Konferansta konuşan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu, Kazakistan Cumhuriyeti’nin kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’i Türk Dünyası’nın Aksakal’ı olarak nitelendirerek şunları kaydetti:

“Aksakalımızı ne kadar saysak, ne kadar övsek azdır. Onun ulusu, Türk Dünyası, bölgenin ve dünyanın barışı ile refahı için yaptığı onlarca tarihi hizmetten sadece birkaçını arz edersem sanırım meramımı daha iyi anlatmış olurum. Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla dünyanın dördüncü nükleer silah cephaneliğine sahip olan Kazakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev nükleer silahlardan vazgeçme kararı alarak, nükleer silahsızlanma konusunda öncü rol üstlenip, Kazakistan’ın Asya’da önemli bir merkez ülke haline gelmesine, uluslararası politikada ara bulucu ve sözü dinlenir bir ülke olarak kabulüne büyük katkılar sağlamıştır.”

Topçu, Nazarbayev’in tarihi hizmetlerini şu şekilde anlattı:

“Güney Kazakistan eyaletine Türkistan adını vermesi, Kril alfabesinden Latin alfabesine geçilmesi ve Kazakistan Meclisi’nde Kazakça dışında başka dilde konuşmanın yasaklaması gibi tarihi kararların altında onun imzası vardır. ‘Büyük Bozkırın Yedi Yönü’ ile Kazakistan halkına ve tüm Türk Dünyası’na seslenerek, kimliğimize, tarihimize, köklerimize ve kültürümüze sahip çıkarak evlatlarımızı yetiştirmemizi istemiştir. Milli varlık mücadelesi ile bağımsız Kazakistan Cumhuriyeti’ni kurmuş, bunun yanı sıra güçlü bir Türk Dünyası içinde insan üstü bir çaba sarf etmiş ve bugün adı ‘Türk Devletleri Teşkilatı’ olan bu tarihi hizmet de onun eseridir.”

Nazarbayev’in 2016’da Türkiye’de yaptığı konuşmasındaki sözlerine atıfta bulunan Topçu, “Nazarbayev’in şu tarihi sözlerini sizlere arz ederek konuşmama son veriyorum; ‘Türkiye’ye düşman olan bize de düşmandır. Kazakistan her zaman Türkiye’nin yanında ve onu desteklemeye devam edecek. Bütün çalışmalarınızda yanınızdayız. Bütün düşmanlara karşı mücadelenizde Kazak kardeşlerinizin sizin yanınızda olduğunu bilmenizi istiyorum.’”
Kaynak: İHA

Bu haber 147 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ANKARA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
73 Okunma
60 Okunma
53 Okunma
49 Okunma
46 Okunma
46 Okunma
42 Okunma
42 Okunma
42 Okunma
41 Okunma
40 Okunma
39 Okunma
104 Okunma
101 Okunma
97 Okunma
95 Okunma
93 Okunma
89 Okunma
86 Okunma
83 Okunma
81 Okunma
80 Okunma
79 Okunma
78 Okunma
252 Okunma
236 Okunma
232 Okunma
201 Okunma
190 Okunma
172 Okunma
166 Okunma
155 Okunma
153 Okunma
148 Okunma
147 Okunma
141 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Atatürk
  Atatürk
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI