Bugun...
Bizi izleyin:ÇOCUK İSTİSMARI MECLİS GÜNDEMİNDE

Tarih: 29-05-2019 19:11:24 + -


Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi ve CHP Hatay Milletvekili Av. Suzan Şahin, pedofiliye yönelik ifadeler içeren “Zümrüt Apartmanı” adlı kitabı Meclis gündemine taşıdı.


ÇOCUK İSTİSMARI MECLİS GÜNDEMİNDE

OBJEKTİFTÜRKİYE(Haber Merkezi) Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi ve CHP Hatay Milletvekili Av. Suzan Şahin, pedofiliye yönelik ifadeler içeren “Zümrüt Apartmanı” adlı kitabı Meclis gündemine taşıdı.

 

Çocuğun cinsel istismarına yönelik (pedofili) içeriklerin yer verildiği “Zümrüt Apartmanı” isimli kitap milyonlarca sosyal medya kullanıcısının tepkisine neden oldu. Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi ve CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin konuyu Meclis’e taşıdı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi veren Şahin, çocuk istismarı haberlerinin art arda geldiği bir dönemde, bunu meşrulaştıran her türlü davranış ve eylemin evrensel bir suç olduğunu ifade etti. Cinsel istismar suçunun işlediği çok açık olan “Zümrüt Apartmanı” kitabının görmezden gelinmesinin suça iştirak olduğunun altını çizen Şahin, soru önergesinde, kitabın yayımlanması ya da varlığını herhangi bir şekilde sürdürülmesinin sonuçlarının çok daha ağır olacağına vurguladı.

 

 

“KANUNLAR ÇOCUKLARI KORUYAMIYOR”

 

Ayrıca konuyla ilgili açıklama yapan Şahin, çocukların istismarcılarının, katillerinin çoğunlukları yakınları, tanıdıkları olduğunu, ölüm nedenlerinin ise yine çoğunlukla istismar ve aile içi şiddet olduğunu belirtti. “Çocuğun psikolojik, sosyolojik, ekonomik ve cinsel istismarının önüne geçmek başta devletin sonra da bireysel olarak hepimizin görevidir” diyen Şahin, “Bu sapkın davranışın cezası her ne kadar kanunlarla hükme bağlansa da kanunların çocukları koruyamadığı açıkça ortadadır. Yapılması gereken çocukların bu tür istismarla maruz kalmadıkları bir ülke yaratmaktır. Bunun için önce zihniyetin değişmesi şarttır. Yani çocuğun üzerinde tahakküm, iktidar kurulacak bir nesne değil birey olduğu kabul edilmelidir” dedi.

 

 

 

“HÜKÜMETİN ÇOCUK POLİTİKASI YOK”

 

Adalet Bakanlığı’nın Adli Sicil İstatistiklerindeki “Çocukların Cinsel İstismarı Suç ve Karar Sayıları” nı hatırlatan Şahin, “2010- 2017 yılları arasında çocukların cinsel istismarı suçundan açılan davalardaki toplam suç sayısı 134 bin 960. 2016’da 15 bin 51 suç sayısı 2017 yılında 16 bin 348’e çıktı. Bu vahim tablo bize hükümetin bütüncül bir çocuk politikası olmadığını da göstermektedir. Bu nedenle bir an önce bu konuda çalışmalar yapılmalı ve çocukları koruyan bir yaklaşım geliştirilmedir” dedi.

 

Şahin’in Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’ın yanıtlamasını istediği sorular şöyle:

1. Abdullah Şevki tarafından yazılan Zümrüt Apartmanı isimli kitap basılmadan önce herhangi bir denetimden geçirilmiş midir?

2. Evrensel bir suç olan çocuk istismarına yönelik ifadelerin yer aldığı kitapla suç işlendiği açık değil midir? Kitabın yayımlanması ya da varlığını sürdürmesi suça iştirak değil midir?

3. Bu suç eylemini kitap haline getiren kişi hakkında başlatılan soruşturma hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesi gerektiği düşünülmektedir. Bu şahıs hakkında yürütülen soruşturma aşamaları kamuoyu ile paylaşılacak mıdır?

4. Kitabı basan yayınevi hakkında soruşturma başlatılmış mıdır? Kitabın satışta olan baskılarının toplatılması yönünde bir çalışmanız olacak mıdır?

5. Yazarın diğer kitapları cinsel istismara yönelik içerik konusunda denetlenmiş midir? Daha önce bu konuda yazarın hakkında başlatılmış bir inceleme, soruşturma ya da dava olmuş mudur?

6. Satışta olan kitapların içerikleri hakkında cinsel istismar ve şiddeti öven içeriklerle ilgili bir denetim yapılmakta mıdır? Bu konuda herhangi bir çalışma olmuş mudur? Denetlenen kitapların kaçında böyle ifadelere rastlanmıştır? Kaç kitap bu nedenle toplatılmıştır?

7. İstanbul Sözleşmesi ve kendi mevzuatımızda pedofiliyi övmenin suç olduğu hükme bağlanmışken ve bu konuda gerekli önlemlerin alınması açıkça belirtilirken, yukarıda yazılan ifadelerin yer alması mevzuata ve uluslararası taahhütlerimize aykırı değil midir?

8. Çocuk istismarının önlenmesinin önemli bir ayağı da eğitimdir. Bu konuda Kanada örneğinde olduğu gibi çocuk istismarının eğitim müfredatına konulması yönünde bir çalışma var mıdır?
Kaynak: objektiftürkiye

Bu haber 2599 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
161 Okunma
160 Okunma
159 Okunma
134 Okunma
120 Okunma
116 Okunma
112 Okunma
85 Okunma
84 Okunma
83 Okunma
82 Okunma
82 Okunma
675 Okunma
556 Okunma
525 Okunma
524 Okunma
510 Okunma
489 Okunma
484 Okunma
473 Okunma
466 Okunma
378 Okunma
342 Okunma
326 Okunma
3210 Okunma
3209 Okunma
3089 Okunma
2955 Okunma
2664 Okunma
2476 Okunma
2415 Okunma
2193 Okunma
2107 Okunma
2022 Okunma
1922 Okunma
1588 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Atatürk
  Atatürk
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI